God Is In The Detail's

شیراز
میدان آزادی
09170063004
سوالی دارید؟

سبک ایرانی در طراحی نمای ساختمان

خانه / وبلاگ / طراحی نمای ساختمان / سبک ایرانی در طراحی نمای ساختمان
سبک ایرانی در طراحی نمای ساختمان
1402/11/18 0 دیدگاه

مقدمه

سبک‌های مختلفی در طراحی نمای ساختمان وجود دارند که بنا به شرایط مورد استفاده قرار می‌گیرند. سبک ایرانی در طراحی نمای ساختمان یکی از این سبک‌هاست که ریشه در تاریخ و فرهنگ غنی ایران دارد. هویت و اصالت ایرانی به واسطه استفاده‌ای که این سبک از عناصر و المان‌های خاص خود می‌کند به خوبی به نمایش گذاشته می‌شوند. هدف ما آشنایی حداکثری شما با این سبک فوق العاده است که در این مقاله ویژگی‌های بارز سبک ایرانی را مورد بررسی قرار خواهیم داد. همچنین نمونه‌هایی از این سبک را معرفی خواهیم کرد. #اینستاگرام

عناوین

📌 سبک ایرانی در طراحی نمای ساختمان
📌 سیر تحول سبک ایرانی
📌 ویژگی های سبک ایرانی در طراحی نما
📌 تکنیک های به کار رفته در سبک ایرانی
📌 مزایای سبک ایرانی در طراحی نما
📌 معایب سبک ایرانی در طراحی نما

سبک ایرانی در طراحی نمای ساختمان

معماری ایرانی قرن هاست که مورد تحسین و شیفتگی بوده است. این بنا با پیشینه تاریخی غنی و عناصر هنری منحصر به فرد خود تأثیر قابل توجهی بر چشم انداز معماری منطقه گذاشته است. طراحی نمای ساختمان در ایران گواهی بر میراث فرهنگی و صنعتگری این کشور است. نماها امروزه نقش بسیار مهمی در زیباسازی یک ساختمان ایفا می‌کنند. نماها همچنین کاربردهای امنیتی نیز دارند. ایرانیان انسان‌های خوش ذوق و با هنری بوده و هستند. نمونه آثاری که ایرانیان در سبک ایرانی از خود بر جای گذاشته‌اند بسیار است که تنها به معرفی چند نمونه از آنها بسنده می‌کنیم  (انواع‌سبک‌هادرطراحی‌نما).

 • مسجد شیخ لطف‌الله: این مسجد در اصفهان واقع گردیده است. مسجد شیخص لطف‌الله یکی از شاهکارهای معماری ایرانی به حساب می‌آید. در خصوص نمای این مسجد باید نوشت که از مقرنس‌کاری، کاشی‌کاری، و گچ‌بری در آن استفاده و تزئین شده است.
 • کاخ گلستان: کاخی که واقع در شهر تهران است. این کاخ با عظمت از دوران قاجار برای ما ایرانیان به یادگار مانده است. نمای این کاخ جذاب از کاشی‌کاری، آجرکاری، و نقاشی بهره می‌برد.
 • خانه طباطبایی: خانه طباطبایی واقع در شهر کاشان است. این خانه یک نمونه از خانه‌های سنتی ایرانی به شما میاد. خانه‌ای دیدنی که بازدیدکنندگان بسیار زیادی دارد و نمای این خانه به وسیله آجرکاری، ارسی‌ها، و نقاشی تزئین گردیده است.

سبک ایرانی در طراحی نمای ساختمان

سیر تحول سبک ایرانی

ریشه های‌ سبک ایرانی را می توان به دوره امپراتوری هخامنشی (550-330 قبل از میلاد) جستجو کرد که پایه و اساس معماری ایرانی را پایه گذاری کرده است. در طول قرن ها، این سبک تکامل یافته و عناصری از تمدن‌های مختلف مانند سلسله‌های اشکانی، ساسانی، و اسلامی را در خود جای داده است.

در دوران هخامنشیان، تمرکز معماری بر سازه‌های باشکوهی مانند کاخ‌ها و معابد بود. استفاده از مصالح محلی مانند سنگ و آجر همراه با کنده کاری‌های پیچیده و نقوش تزئینی رایج بود. دوره اشکانی (247 قبل از میلاد - 224 پس از میلاد) با معرفی نقش برجسته‌های گچ‌بری و عناصر زینتی شاهد تغییر به سمت رویکرد تزئینی‌تر بود.

عصر ساسانیان (651-224 پس از میلاد) با پیشرفت ایوان، تالار طاقدار با پیشانی باز و استفاده گسترده از سنگ و آجر در ساخت و ساز، نقطه عطف مهمی در معماری ایران بود. در این دوره همچنین با ساخت آتشکده‌ها و کلیساها، عناصر مذهبی در معماری گنجانده شد.

با ظهور اسلام، سبک معماری دستخوش تحول شد. تأکید بر ساختمان‌های مذهبی مانند مساجد، مدارس، و مقبره‌ها معطوف شد. استفاده از نقوش هندسی، خط، و نقوش عربی در طراحی نما رواج یافت که نشان دهنده ایمان اسلامی بود.

ویژگی های سبک ایرانی در طراحی نما

هویت و شخصیت یک ساختمان به نمای آن است. سبک ایرانی یکی از سبک‌هاییست که اصالت و فرهنگ ایران را گوشزد می‌کند. ویژگی‌های سبک ایرانی در طراحی نما را در ادامه خواهیم نوشت (تعریف‌سبک‌شناسی).

 1. استفاده از مصالح بومی: مصالحی که در سبک ایرانی مورد استفاده قرار می‌گیرند مصالحی سنتی و بومی هستند که می‌توان به سنگ، کاشی آجر، خشت، و چوب اشاره کرد. مصالحی که علاوه بر زیبایی که به نمای ساختمان می‌دهند به دلیل سازگاری با شرایط اقلیمی ایران مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 2. هم‌خوانی با اقلیم: در سبک ایران طراحی نما با نگاه ویژه‌ای که به اقلیم منطقه می‌شود انجام خواهد گرفت. مصالح‌هایی که در اجرا نما به کار برده می‌شوند نیز بر اساس شرایط اقلیمی انتخاب خواهند شد. به عنوان مثال در مناطق گرم و خشک از مصالحی مثل خشت و آجر استفاده می‌گردد. علت استفاده از آجر و خشت به دلیل خنک نگه داشتن فضای داخلی ساختمان است. مصالح سنگ و چوب در مناطق سرد و مرطوب مورد استفاده قرار می‌گیرند. گرم نگه داشتن فضای داخل ساختمان دلیل استفاده از این مصالح است.
 3. توجه به نور و سایه: معماری ایرانی به نور و سایه توجه ویژه‌ای می‌کند و آنها نقش مهمی در طراحی نما ایفا می‌کنند. اگر به نماهای ایرانی نگاهی بیندازیم متوجه خواهیم شد که به دلیل جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب از سایه‌بان‌ها، مشبک‌ها، و ارسی‌ها استفاده میشده. نور با این کارهایی که انجام میشد به صورتی مطبوع وارد ساختمان میشد.
 4. رعایت تناسبات و هندسه: یک ایران است و کلی فیلسوف و ریاضی‌دان. تناسبات و هندسه با فهم و درک و شعور ایرانیان گره خورده و از اهمیت بالایی برخوردار است. به منظور زیبایی نما و ظرافت خاص به آن از طاق‌ها، گنبدها، قوس‌ها، و اشکال هندسی استفاده می‌گردد.
 5. تزئینات و نقوش: از عناصر مهم دیگر در سبک ایرانی که میشه به اون اشاره کرد تزئینات و نقوش است. به منظور اینکه ظرافت و زیبایی در نما پدیدار شوند از آجرکاری، نقاشی، کاشی‌کاری، خوشنویسی، و گچ‌بری استفاده می‌شود.
 6. استفاده از رنگ: طراحی نمای ایرانی اغلب از رنگ‌های زنده برای ایجاد جلوه‌ای چشمگیر استفاده می‌کند. استفاده از رنگ نه تنها به ساختمان‌ها عمق و بعد می‌بخشد، بلکه نشان دهنده بافت فرهنگی و تاریخی منطقه است.

تکنیک های به کار رفته در سبک ایرانی

چندین تکنیک توسط معماران و صنعتگران برای دستیابی به ویژگی‌های متمایز سبک ایرانی در طراحی نمای ساختمان به کار گرفته شده است. برخی از این تکنیک‌ها عبارتند از:

کنده کاری: کنده کاری تکنیکی است که اغلب برای ایجاد الگوها و نقوش پیچیده در نما استفاده می‌شود. این کار را می‌توان با استفاده از سنگ، چوب یا گچ انجام داد.

گچ کاری: گچ کاری تکنیکی است که شامل استفاده از مخلوطی از ماسه، آهک، و آب بر روی دیوار، سپس کنده کاری یا قالب گیری سطح برای ایجاد عناصر تزئینی است.

موزاییک: موزاییک تکنیکی است که شامل چیدمان قطعات کوچک شیشه، سنگ یا کاشی سرامیک برای ایجاد یک الگو یا تصویر تزئینی بر روی نما است. این تکنیک در معماری ایرانی به ویژه در بناهای مذهبی بسیار مورد استفاده قرار گرفته است.

چوب‌کاری: چوب‌کاری یکی دیگر از تکنیک‌های رایج در معماری ایرانی به ویژه در ساخت در، پنجره، و عناصر تزئینی است. صنعتگران ماهر طرح‌های پیچیده‌ای را روی چوب می‌تراشند که سپس رنگ می‌شوند یا در حالت طبیعی خود باقی می‌مانند.

مزایای سبک ایرانی در طراحی نما

مواردی وجود دارند که نقاط قوت سبک ایرانی در طراحی نما هستند. در ادامه این مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

 • زیبایی و ظرافت: زمانیکه تناسبات دقیق، تزئینات ظریف، و هندسه‌های پیچیده مورد استفاده قرار می‌گیرند موجبات تبدیل نمای ساختمان به یک اثر هنری رو فراهم می‌آورند. 
 • تناسب با اقلیم: تاریخ ایران و معماری اون بر اساس شرایط اقلیمی ایران شکل گرفته است. ایرانیان به منظور خنک نگه داشتن ساختمانشان در فصل تابستان و گرم نگه داشتن ساختمان در فصل زمستان از عناصری مناسب در نما استفاده می‌کنند. عناصری مثل ایوان، سایبان، و بادگیر که نقش تعیین کننده‌ای در این مورد خواهند داشت.
 • پایداری و استحکام: هر چیزی که ساخته شود یکی از معیارهای سنجش آن پایداری و استحکام آن است. معماران ایرانی که به این موضوع اهمیت می‌دادند از مصالح مقاوم و بادوام در ساخت بناها استفاده می‌کردند. بی‌دلیل نیست که بناهای تاریخی بسیاری را در ایران مشاهده می‌کنیم که بعد از چندین قرن که از ساخت آنها گذشته است کماکان پابرجا هستند.
 • تقویت هویت ملی: در سبک ایرانی از عناصر و المان‌های سنتی ایرانی استفاده میشه که به تقویت هویت ملی کمک بسیار بزرگی میکنه. سبکی که تاریخ و فرهنگ غنی ایران رو یادآوری میکنه باید حفظ کرد. حفظ این تاریخ و انتقال آن به نسل‌های آینده وظیفه‌ای است که بر دوش ما سنگینی می‌کند.

معایب سبک ایرانی در طراحی نما

 • هزینه بالا: در ساخت نمای ساختمان به سبک ایرانی از مصالح سنتی مثل کاشی و آجر استفاده میشه. نمونه‌های مرغوب و باکیفیت این مصالح باعث بالا رفتن هزینه ساخت خواهد شد. گاهی اوقات برخی از عناصر و المان‌های سنتی ایرانی نیاز به دقت بالایی دارند. کارهایی مثل مقرنس‌کاری، گچ‌بری باید توسط اساتیدی که دارای تخصص و مهارت هستند انجام پذیرند که قطعا دستمزد آنها بالاست.
 • نیاز به نگهداری: مصالحی مثل کاشی و آجر در مقابل عواملی مثل برف و باران و تابش مستقیم آفتاب آسیب‌پذیری بالایی از خودشون نشان می‌دهند. این مصالح به منظور اینکه همیشه سالم بمانند باید به صورت دوره‌ای تمیز و ترمیم شوند. گاهی اوقات مشکلی در نمای ساختمان مثل ریزش یا ترک خوردن رخ می‌دهد که نگهداری و ترمیم مصالح کاری بسیار سخت به حساب خواهد آمد.
 • مشکلات اجرایی: اجرای نماهایی با سبک ایرانی همیشه سخت و دشوار بوده است. اساتید ماهری که در زمینه مقرنس‌کاری و گچ‌بری بتوانید به راحتی بیابید نسبت به سایر سبک‌های طراحی نما کمتر هستند.

چرا شیراز ملک؟

دفتر معماری شیراز ملک با تجربه‌ای بیش از 10 سال در طراحی و اجرای پروژه‌های معماری به طراحی پروژه‌هایی با کیفیت و منحصربفرد می‌پردازد. اعتقاد تیم ما بر این است که طراحی باید منطبق بر نیازهای مشتری صورت پذیرد. تیم ما از کارشناسان متخصص با سطح دانش بالا در زمینه‌های مختلف معماری تشکیل شده است. استفاده از تکنولوژی‌های نوین در کنار ذهن‌های خلاق افراد تیم باعث تمایز ما با سایر تیم‌ها گردیده است. پروژه‌های طراحی‌های داخلی، خارجی، لنداسکیپ، محوطه، و فضای سبز با کیفیت و منحصر به فرد را از ما بخواهید.دیدگاه کاربران (0)

دیدگاه خود را بنویسید

موارد ستاره دار الزامی هستند

دیدگاه شما *
نام شما *
آدرس وب سایت شما

به مشاوره نیاز دارید؟

سوالات خود را از ما بپرسید

ثبت درخواست مشاوره
09170063004