God Is In The Detail's

شیراز
میدان آزادی
09170063004
سوالی دارید؟

اشتباهات رایج در بازسازی

خانه / وبلاگ / اشتباهات رایج / اشتباهات رایج در بازسازی
اشتباهات رایج در بازسازی
1401/10/13 0 دیدگاه

همان‌طور که در جریان هستید، خانه‌های قدیمی فراوانی در شهرهای ایران به چشم می‌خورند. اما امروزه با توجه به هزینه‌های بالای ساختمان‌سازی، بسیاری از افراد از پس تامین هزینه‌های آن بر نمی‌آیند. در نتیجه ترجیح می‌دهند تا به بازسازی خانه های قدیمی خود بپردازند.

اما پیش از انجام این کار باید حتما از اشتباهات رایج در بازسازی خانه ها آگاه باشید تا بتوانید از بروز آنها پیشگیری کنید و نه‌تنها خانه زیباتری داشته باشید بلکه در از صرف هزینه‌های بی‌مورد نیز خودداری کنید.

قبل از بازسازی خانه خود بی تفاوت از این نکات رد نشوید!
از جمله اشتباهات رایج در بازسازی خانه و ساختمان، می توان به :
 • برآورد اشتباه هزینه در بازسازی
 • نداشتن برنامه ریزی و زمانبندی
 • نداشتن طرح اولیه و اجرای کار به صورت فرضی
 • استفاده از مصالح بی کیفیت
 • عدم شناخت بازار مصالح ساختمانی
 • داشتن ذهنیتی نادرست در مورد بازسازی
 • نداشتن اطلاعات سازه ای
 •  تلاش برای کاهش هزینه‌ها با دست به کار شدن خودتان
 • بستن قرارداد بدون ارزیابی صحیح
 • بی توجهی به نکات ایمنی در حین کار
 • عدم توجه به نکات اجرایی و زیرساخت ها
 • در نظر نگرفتن ضوابط و آیین نامه ها در اجرای کار
 • عدم همخوانی بودجه با انتظارات کارفرما
 • بازسازی با سلیقه بسیار شخصی و خاص
 •  بازسازی طبق مد و جریانات روز

برآورد نکردن بودجه واقعی

بازسازی و نوسازی منازل مسکونی اغلب بیشتر از حد انتظارکارفاما و یا مالک هزینه دارند سعی کنید وقتی در حال برنامه‌ریزی برای بودجه هستید، مبلغی را حدود ۲۰% بیشتر در نظر بگیرید تا در آخر سورپرایز نشوید .

در برخی از مواقع این امکان وجود داشته باشد که طراح و معمار در قسمتی از بازسازی منزل مسکونی طرح خاصی در نظر نگرفته باشند اما در روند بازسازی ایده جدیدی در ذهن آنها خطور کند و یا قسمتی از کار با مشکل مواجه شود به عنوان مثال در بازسازی دیوارها با مشکل سیم‌کشی برخورد کنید و مجبور به تعویض و اصلاح آنها شوید.

برنامه ریزی ناکافی

یک پروژه نوسازی موفق نیاز به برنامه ریزی مناسب قبل از اجرا دارد. برنامه ریزی ناکافی باعث می شود که صاحبان خانه بدون رویکرد سیستماتیک ، شروع به بازسازی همه چیز کنند. اینکه بخواهید همه کار را یک باره حل کنید یک اشتباه است و منجر به سردرگمی می شود. خانه شما نامرتب خواهد بود و ممکن است احساس کنید این یک روند بی پایان است.

بنابراین ، توصیه می شود یک تیم حرفه ای برای کمک به شما در برنامه ریزی جمع کنید. هر بار روی یک فضا کار کنید تا از استرس ناشی از برنامه ریزی نادرست جلوگیری کنید. علاوه بر این ، برنامه ریزی مناسب به شما کمک می کند تا بودجه خود را حفظ کنید و یک خانه تمیز را حفظ کنید. 

نداشتن طرح اولیه و اجرای کار به صورت فرضی

هر پروژه ای در هر زمینه ای که باشد برای اجرا نیاز به یک طرح اولیه دارد، این مهم در زمینه ساخت و ساز، نوسازی ساختمان و بازسازی نیز بسیار اهمیت دارد. احتمالاً هر کارفرما برای بازسازی خانه خود ایده هایی برای فضاهای مختلف خانه ی خود دارد. برخی از این ایده ها اصولی و برخی غیر اصولی است که می توان با مشورت یک طراح با تجربه آنها را به ایده های اصولی تبدیل کنید. همچنین طراحی ایده های شما برای فضای ساختمان باعث شده تا هم شما و هم مجری درک درستی از ذهنیت های یکدیگر داشته باشید.

البته مقوله طراحی نیز کمی پیچیده تر از آن چیزی است که فکر می کنید. اگر یک طراح بدون در نظر گرفتن نکات سازه ای و اجرایی روند طراحی را پیش ببرد. اکیپ های اجرایی به هیچ وجه قادر به پیاده سازی طرح نمی باشند. ما در گروه طرح و ساخت مهندس محمدرضا فرحزادی با ادقام نظرات طراحان با تجربه و همچنین مهندسان عمرانی توانسته ایم تمامی طرح های خود را به مرحله اجرا برسانیم و با شعار طراحی برابر اجرا لبخند رضایت کارفرما را مشاهده نماییم.

 نادیده گرفتن کیفیت در مصالح

یکی از اشتباهات مهلک در بازسازی ساختمان استفاده از مصالح ارزان و بی‌کیفیت است. به کارگیری مصالح نامناسب اعم از کابل‌های برق، لوله، تاسیسات، یراق آلات و… به دلیل کیفیت و طول عمر پایین به سرعت فرسوده و خراب خواهند شد و شما باید دوباره برای تعویض آن‌ها هزینه کنید.

فرض کنید شما برای بازسازی خانه خود یک طرح بسیار زیبا و مهندسی شده در اختیار دارید. همچنین اکیپ اجرایی حرفه ای و مجربی نیز قرار است در امر بازسازی در خدمت شما باشد. حال اگر به جای استفاده از مصالح درجه یک از مصالح و متریال درجه 3 استفاده نمایید، چه اتفاقی می افتد؟ بله مسلماً چندان کار نهایی مورد پسند واقع نخواهد شد. علاوه بر این در آینده ای نه چندان دور خرابی هایی پیش می آید که باید برای بار دیگر امر بازسازی را انجام دهید و این دوباره کاری قطعاً هزینه بیشتری را در بر خواهد گرفت.

عدم شناخت کافی بازار مصالح ساختمانی

در ادامه صحبت های بالا که در مورد کیفیت مصالح و متریال صحبت کردیم خالی از لطف نیست که بدانید هر جنس گران قیمتی، با کیفیت نیست! در این راستا اگر در هنگام خرید مصالح، متریال و المان های مورد نیاز در بازسازی بازار و عمده فروشان را بشناسید یا از شخصی با تجربه در این خصوص کمک بگیرید می توانید با قیمت مناسب، مصالحی درجه یک تهیه نمایید.

داشتن ذهنیتی نادرست نسبت به بازسازی ساختمان

بسیاری از افراد مقوله بازسازی را تنها به تعمیرات داخلی خانه محدود می کنند در صورتی که امروزه بازسازی خانه به تغییرات اساسی در منزل اتلاق می گردد. این موضوع را فراموش کنید که با بازسازی ساختمان خواهید توانست یک فضا را به فضایی دیگر تبدیل کنید، و یا سبک خیلی متفاوتی را در منزل خود بگنجانید. درخصوص طراحی همه جانبه و همچنین سبک دلخواه خود از قبل با معمار مشورت نمایید و پس از آن درباره بازسازی تصمیم گیری کنید.

نداشتن اطلاعات کافی سازه ای

این نکته را توجه داشته باشید که برای تغییرات اساسی و جا به جایی دیوارها باید اطلاعات سازه ای مجری بالا باشد و بداند تخریب را از کدام قسمت شروع کند یا کدام دیوار را به صورت یک دیوار باربر است و نمی توان به هیچ وجه آن را جا به جا یا تخریب کرد.

 تلاش برای کاهش هزینه‌ها با دست به کار شدن خودتان

اینکه بخواهید خودتان دست به کار شده و بخش‌هایی از پروژه بازسازی را برعهده بگیرید، اشتباه محض است. چون علاوه بر اینکه قطعا بخش عمده‌ای از کار، طبق تصورتان ایده آل از آب در نخواهد آمد، مسلما سه برابر حالت عادی زمان صرف خواهد شد تا شما بتوانید تجربه کسب کنید. این تله‌ای است که بسیاری از افراد تازه‌کار را به دام می‌اندازد. مطمئنا دلتان نمی‌خواهد در پایان پروسه بازسازی، با خانه‌ای ناخوشایند و آشفته روبرو شوید. از طرف دیگر کار شما نسبت به یک فرد حرفه‌ای، قطعا کامل و ایده‌آل نخواهد بود.

 نبستن قرارداد بازسازی

از دیگر اشتباهات رایج در بازسازی خانه، نبستن یک قرارداد شفاف با پیمانکار است. اگر در موضوعی تجربه کافی ندارید، کار را به کاردان بسپارید. در بازسازی شما باید هزینه‌های زیادی را پرداخت کنید. پس با انتخاب درست یک شرکت بازسازی و عقد قراداد با آن، در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.

عدم توجه به نکات اجرایی و زیرساخت ها

حتماً این موضوع را از زبان متخصصان در هر حرفه ای شنیده اید که انجام صفر تا صد یک کار بسیار راحت تر از اصلاح کار انجام شده است. دقیقاً یکی از اشتباهات رایج در بازسازی ساختمان و خانه نیز همین نکته است. بسیاری از افراد فکر می کنند بازسازی چندان کار مشکلی نیست و با یک کار می توانند خود تمام کارهایی که باید را انجام دهند. ولی در حقیقت به این صورت نیست در پروژه های مختلف بازسازی در زمان تخریب با اتفاقات جدید رو به رو می شوید که باید توجه داشت در برنامه زمانبندی ارائه شده موارد پیش بینی نشده رو هم در نظر بگیرید. در برخی موارد این اتفاقات پیش بینی نشده به دلیل اطلاعات ناکافی کارگر و مجری از چگونگی ساخت اجزای ساختمان مثل سقف و یا دیوار است. همچنین اگر زیرساخت ها اصولی انجام نشود بعد از بازسازی ممکن است اتفاقات غیر قابل جبرانی رخ دهد.

برای مثال یکی از افرادی که به ما مراجعه کرده بود تعریف می کرد که به دلیل عدم اجرای صحیح زیرساخت های سقف به محض آویزان کردن لوستر، به دلیل عدم مقاومت کافی، لوستر سقوط می کند. علاوه بر دوباره کاری ممکن بود چنین مسئله ای خسارات جانی نیز به دنبال داشته باشد.

بی توجهی به نکات ایمنی در حین بازسازی خانه

را آغاز نمایعدم توجه به نکات ایمنی ممکن است از بازسازی به جای خاطره ای دلنشین و جذاب، خاطره ای تلخ و ناگوار به جای بگذارد. برای همین توجه به این نکته بسیار اهمیت دارد اما متاسفانه اغلب هم نادیده گرفته می شود و در برخی موارد که شانس با ما یار نباشد عواقب خود را بروز می دهد. بر همین اساس توصیه می شود اگر نقشه های ساختمان در دست است قبل از اقدام به بازسازی به صورت دقیق نقشه های سازه ای، برق و تاسیسات ساختمان مورد بررسی قرار گیرد.

از آنجا که معمولاً بازسازی در ساختمان های قدیمی صورت می گیرد، این نقشه ها موجود نمی باشند در این صورت مهندس مربوطه باید به قدری تجربه داشته باشد که بتواند با بازدید از محل پروژه محل های داکت برق و لوله کشی ها را تشخیص دهد و با توجه به آن کار بازسازی خانه انجام دهد.

در نظر نگرفتن ضوابط و مقررات شهرداری در بازسازی

یکی دیگر از نکته های اشتباهات رایج در بازسازی خانه، عدم توجه به ضوابط و مقررات شهرداری می باشد. برای انجام بازسازی ساختمان قدیمی و انجام کار در مدت زمان مشخص و در حیطه حریم های اعلام شده، حتما نیاز به اخذ مجوز کاری می باشد. زیرا در صورت عدم رعایت قوانین ممکن است که مجبور به متوقف کردن کار یا دست کشیدن از آن و یا تخریب آن شوید. که تمامی موارد گفته شده هزینه و زمان زیادی را اتلاف می نماید. البته تمام پروژه های بازسازی نیاز به دریافت مجوز ندارد.

صرفاً پروژه هایی که به نمای ساختمان، مشاعات آپارتمان، کور کردن حیاط خلوت و یا بالکن اتلاق می شود باید دارای مجوز و تاییدیه شهرداری باشد تا در زمان فروش به مشکل برنخوریم. علاوه بر این ها ساخت آسانسور نیز در ساختمان های قدیمی نیاز به مجوز و کارشناس دارد که اگر غیر از این باشد شهرداری طبق ضوابط از پیشرفت کار جلوگیری می کند.

عدم همخوانی بودجه با انتظارات کارفرما

در اینجا اهمیت طراحی سه بعدی مطابق انتظارات و سلایق کارفرما احساس می گردد. چرا که در صورت عدم طراحی سه بعدی قبل از بازسازی جنس متریال ها ملموس و مشخص نیست و ممکن است در هنگام خرید مصالح، کارفرما در انتخاب متریال تجدید نظر کند، در این صورت به طور حتم هزینه ها بالاتر از انتظارات کارفرما می رود و از آنچه که مجری برآورد کرده بود فاصله می گیرد. برای جلوگیری از چنین اشتباه رایج در بازسازی خانه وقت کافی برای انتخاب متریال و طرح های خود بگذارید و به مجری انتقال دهید.

بازسازی با سلیقه بسیار شخصی و خاص

اگر برای بازسازی از ایده‌های مختص به خود با س77لیقه شخصی تبعیت نمایید ممکن است بعد‌ها برای فروش ملک خود با مشکل مواجه شوید، زیرا با سلیقه عموم در تعارض بوده و به همین سبب بهتر است از به کارگیری رنگ‌های بسیار شاخص یا تم‌های بسیار شخصی پرهیز نموده و تغییرات را متناسب با عوامل زیباشناسی و مبانی دکوراسیون داخلی، و تناسبات فضا تغییر دهید در غیر این صورت برای فروش منزل می‌بایست دوباره برای بازسازی هزینه زیادی بپردازید.

 بازسازی طبق مد و جریانات روز

تبعیت از مد رایج در سبک‌های دکوراسیون و نوع طراحی برای منزل ایده و همینطور دلیل مناسبی برای بازسازی نیست، زیرا ممکن است مد و جریانات روز بسیار کوتاه مدت بر جامعه حاکم باشد و به صورت مداوم تغییر کند به همین دلیل مبنای انتخاب متریال‌ها یا سبک طراحی روز برای بازسازی نمی‌تواند گزینه مناسبی باشد، زیرا با تغییر مد، نیاز به تغییر آن و تبعیت از مد جدید حاکم بر جامعه احساس می‌شود.

« شاید دوست داشته باشید »

بهترین زمان برای بازسازی / فصل مناسب بازسازی

بازسازی منزل / بازسازی خانه / بازسازی ساختمان

 

 دیدگاه کاربران (0)

دیدگاه خود را بنویسید

موارد ستاره دار الزامی هستند

دیدگاه شما *
نام شما *
آدرس وب سایت شما

به مشاوره نیاز دارید؟

سوالات خود را از ما بپرسید

ثبت درخواست مشاوره
09170063004