God Is In The Detail's

شیراز
میدان آزادی
09170063004
سوالی دارید؟

اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی

خانه / وبلاگ / بیـشتـر بدانـیم / اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی
اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی
1402/05/28 0 دیدگاه
اهمیت نورپردازی در دکوراسیون داخلی:
  1. تاثیر بر احساسات و روحیه: نورپردازی مناسب می‌تواند احساسات مختلف را در افراد ایجاد کند. نورهای گرم و نرم می‌توانند احساس دلنشینی و آرامش را ایجاد کنند، در حالی که نورهای روشن و تند ممکن است انرژی و هیجان را تقویت کنند. تنظیمات نورپردازی می‌توانند تأثیر مستقیمی بر روحیه و خلق و خو خانه‌ی شما داشته باشند.

  2. ترکیب با دیگر عناصر دکوراسیون: نورپردازی به‌خوبی می‌تواند با دیگر عناصر دکوراسیون داخلی مانند رنگ‌ها، مصنوعات و مبلمان ترکیب شود. انتخاب نورپردازی مناسب می‌تواند زیبایی و تعادل به فضا بیاورد و به ویژه در دستیابی به استایل و سبک موردنظر کمک کند.

  3. تأثیر بر ابعاد و اندازه فضا: نورپردازی به طراحی داخلی کمک می‌کند تا فضاها را بزرگتر یا کوچکتر نشان دهد. با استفاده از نورپردازی مناسب، می‌توانید تمرکز را به بخش‌های خاصی از فضا جلب کنید و جلوه‌ای منحصر به فرد برای فضا ایجاد کنید.

  4. تأثیر بر استفاده از فضا: تنظیم نورپردازی به وفور در مناطق کار، مطالعه، یا سایر فعالیت‌های روزانه می‌تواند به افزایش تمرکز و راحتی در انجام وظایف کمک کند.

به طور خلاصه، نورپردازی نقش بسیار مهمی در تعریف فضاها، ایجاد حس و حال مطلوب و بهبود تجربه کاربری در دکوراسیون داخلی ایفا می‌کند. انتخاب درست نورها، انواع نورپردازی و ترتیب آنها با توجه به نیازها و سبک شما، می‌تواند به شما کمک کند تا فضایی متناسب با سلیقه و نیازهای خود ایجاد کنید.

نورپردازی در دکوراسیون داخلی به چند دسته تقسیم می شود که به صورت زیر است:
  1. نورپردازی عمومی (برای روشنایی کلی فضا)­،
  2. نورپردازی وظیفه‌ای (روشن کردن سطح کار)،
  3. نورپردازی تاکیدی (تاکید روی یک شی‌ء یا بخش خاص)
  4. نورپردازی تزئینی یا دکوراتیو.

نورپردازی عمومی در دکوراسیون داخلی:

نقش تامین روشنایی سراسری در یک اتاق، به عهده نورپردازی محیطی یا عمومی می باشد. نورپردازی عمومی یا محیطی، روشنایی محدوده فضای کار را تامین نمی کند اما بیشتر نوری را ایجاد می کند که امکان حرکت در داخل فضا و تشخیص بصری اولیه را فراهم می آورد. نور عمومی یا محیطی از اهمیت زیادی برخوردار است، اگر میزان نور محیطی دز فضا، به طور مقابل قابل ملاحظه ای پایین تر از میزان لازم برای انجام کار باشد،تضاد مابین نور محیطی و نور لازم برای انجام کار زیاد خواهد شد و فضا دراماتیک به نظر خواهد رسید.

اگر میزان نور عمومی به اندازه نور لازم برای انجام کار باشد، اتاق روشن تر، دلگشا تر و راحت تر به نظر خواهد رسید.

نورپردازی وظیفه ای در دکوراسیون داخلی:

بسیاری از کارها مثل خواندن کتاب، کارکردن روی یک میز تحریر یا میز غذا در نور پردازی عمومی خسته کننده خواهد بود. برای تامین نور در محلی که کار صورت می گیرد، بایستی نورپردازی انجام شود که به اسم نورپردازی وظیفه ای شناخته می شود.

بنابر این در طراحی نورپردازی دکوراسیون داخلی در جاخایی که کار خاصی انجام می شود علاوه بر نورپردازی عمومی، نورپردازی وضیفه ای هم نیاز است تا نور مورد نیاز برای انجام یک کار را پوشش دهد.

به عنوان مثال در طراحی کارخانه ها، اتاق کار، سالن های آرایش و …. نورپردازی وظیفه ای بسیار مهم است.

نورپردازی تاکیدی در دکوراسیون داخلی:

نورپردازی تاکیدی یا موضعی یکی از نورپردازی های زیبا شناسانه است که معمولا در پروژه هایی که به ابن نوع نورپردازی به دلیل سبک و سیمای ظاهری آن نیاز دارند، مورد استفاده قرار می گیرند.

اولین هدف نورپردازی موضعی روشن کردن لوازم و اشیای دیدنی می باشد مانند آثار هنری، نماد های معمارانه، ویترین های تجاری و تابلو ها. از نورپردازی تاکیدی برای طرح های نورپردازی استفاده می کنند. نورپردازی خطی یکی از متداول ترین اشکال نورپردازی تاکیدی می باشدو به وفور در موزه ها، گالری ها و فروشگاه ها مورد استفاده قرار میگیرند.

انواع دیگر نورپردازی تاکیدی، شامل چراغ های تاکیدی قابل تنظیم توکار، پراغ های روشن کننده سطوح عمودی، چراغ های تاکیدی تک نقطه ای و تجهیزات تئاتری می باشد.

نورپردازی تزئینی یا دکوراتیو در دکوراسیون داخلی:

نورپردازی تزئینی را بهتر است به عنوان گوهر معماری بدانیم. مثل جواهرات در لباس. هدف از به کارگیری نورپردازی تزئینی جلب توجه کاربر و تزئین و آراستن فضا می باشد و نقش فوق العاده مهمی در طراحی داخلی و پرداختن محیط ایفا می کند. به عنوان مثال، یک لوستر بلورین یک المان بصری پر اهمیت محسوب می شود اما از آن تنها در بعضی از فضاهای خاص می توان استفاده نمود.

نورپردازی تزئینی شامل لوسترها، دیوارکوب ها، فانوس ها، آویزها، لامپ ها، پراغ های روی سطح سقف و .. می باشند.

در معماری داخلی و طراحی دکوراسیون داخلی، پراهمیت‌ترین نقش را نورپردازی ایفا می‌کند. همان اندازه که معماری و طراحی داخلی مهم است، نورپردازی معماری و دکوراسیون داخلی اهمیت دارد. اجرای درست و اصولی نورپردازی معماری و دکوراسیون داخلی ضروری است. نورپردازی در معماری در کوچک‌تر و بزرگ‌تر نشان‌دادن محیط ساختمان تاثیر زیادی دارد. اجرای نورپردازی دیوارها و گوشه‌های اتاق‌ها موجب روشن‌تر دیده شدن وسط اتاق شده و اتاق را بزرگ‌تر نشان می‌دهد. البته استفاده از تنها یک منبع روشنایی در یک محدوده خاص موجب کم‌شدن دید و کوچک‌تر دیده شده اندازه اصلی اتاق می‌شود.

اصول حرفه‌ای نورپردازی در معماری داخلی ایجاب می‌کند که باید میان روشنایی و فضا و کاربرد اتاق‌ها، تناسب برقرار باشد. مهم‌ترین کاربرد نورپردازی در معماری، زیبایی فضای ساختمان است. یعنی علاوه بر ایجاد روشنایی در ساختمان، برای زیبا شدن فضای ساختمان نیز از نورپردازی استفاده می‌کنند. اگر از منابع روشنایی استفاده کنیم، جذابیت بصری در فضا ایجاد شده و نمایی منحصربه‌فرد شکل می‌گیرد که این مسئله خود نشان‌دهنده اهمیت و نقش نورپردازی در معماری بناها است. نورپردازی و منابع نور در نمایان شدن ظرافت‌های معماری و نقش و نگارهای دیوراها و سقف و حتی نمای بیرونی ساختمان، کاربرد بسیاری دارند که موجب زیبایی هرچه بیشتر ساختمان می‌شوند.

هماهنگی نورپردازی با سبک چیدمان و وسایل:

به طور معمول نورپردازی در بخش هایی از فضای داخلی ساختمان متداول تر است و بیش تر انجام می شود. برای مثال شاید مهم ترین بخش نورپردازی یک خانه مربوط به نورپردازی سقف سالن پذیرایی باشد که بسیار جلب توجه می کند. در برخی سبک های چیدمان و طراحی داخلی در سالن پذیرایی یک بخشی از فضا به عنوان غذاخوری در نظر گرفته می شود و در سقف مربوطه نورپردازی مخفی یا آشکار انجام می شود. یکی دیگر از اصول در نورپردازی داخل ساختمان هماهنگی با وسایل و اثاثیه و سبک چیدمان آن است. برای مثال در خانه های با دکوراسیونی با سبک مدرن یا کلاسیک نورپردازی باید متناسب با آن انجام شود.  نورهای مخفی نقش عمده ای در نورپردازی بخش های مختلف دارند، شلفها، ویترین ها، راه پله ها و کابینت ها با استفاده از نور مخفی نورپردازی جذابتری خواهند یافت.

نورپردازی هوشمند:

از موارد مهم در اصول نورپردازی داخلی ساختمان رعایت مصرف برق و کنترل و صرفه جویی در آن است و یکی از راه های مناسب برای رسیدن به این هدف استفاده از سیستم های هوشمند در نورپردازی است. با استفاده از نورپردازی هوشمند، دیگر نیازی به استفاده از کلیدهای خاموش و روشن کردن وجود نداشته و این کار توسط سنسورها انجام می شود. بنابراین استفاده از روشنایی ساده تر و کارایی آن بیشتر می شود. از طرف دیگر موجب می گردد تا در مصرف برق صرفه جویی شود. نورپردازی هوشمند شامل استفاده از انواع سنسورهای نوری و حرکتی و همین طور لامپ های با کنترل زمانی است که در یک زمان مشخص خاموش و روشن می شوند. بحث دیگر در هوشمندسازی نورپردازی مربوط به استفاده از تکنولوژی های به روز و کنترل خاموش و روشن کردن منابع نور با استفاده از گوشیهای هوشمند تلفن همراه و از راه دور است.

هماهنگی نورپردازی با معماری داخلی:

نورپردازی زمانی بهترین تاثیرگذاری را دارد که هماهنگ با ارکان دیگر طراحی دکوراسیون داخلی باشد یکی از این ارکان معماری داخلی ساختمان است. گاهی این معماری خود در طراحی نوع نورپردازی به عنوان یک راهنما کمک می کند و گاهی نیاز است تا تغییرات جزئی در آن صورت گیرد تا نورپردازی بهتر انجام شود. در هر صورت این دو باید به صورت مکمل و هماهنگ باهم عمل کنند. برای مثال در جایی که به لحاظ معماری طوری طراحی شده است که نور طبیعی کمتری دریافت می کند نیاز است تا نورپردازی قویتر انجام شود. انواع نورپردازی های تزئینی نیز در دیوارها و سقفها و نصب نورهای مخفی می تواند در مکانهایی نصب شود که قبلا در معماری ساختمان جایی برای آن ها لحاظ شده است مثلا در برخی طراحیهای داخلی یک دیوار برای نصب تلویزیون در نظر گرفته می شود که لازم است تا نورپردازی نیز در آن انجام شود.

خانه هوشمند چیست و چه ویژگی هایی دارد.

برای نمایش پروژه های انجام شده توسط دفتر ما اینجا کلیک کنید.

 دیدگاه کاربران (0)

دیدگاه خود را بنویسید

موارد ستاره دار الزامی هستند

دیدگاه شما *
نام شما *
آدرس وب سایت شما

به مشاوره نیاز دارید؟

سوالات خود را از ما بپرسید

ثبت درخواست مشاوره
09170063004