God Is In The Detail's

شیراز
میدان آزادی
09170063004
سوالی دارید؟

طراحی و اجرای نمای آپارتمان ، ویلایی

صفحه نخست / خدمات / طراحی و اجرای نمای آپارتمان ، ویلایی
توضیحات

طراحی و اجرای نمای آپارتمان ، ویلایی

طراحی نمای ساختمان های بلندمرتبه و ویلای براساس استاندارد و سبک های معماری


طراحی نماکاربر گرامی!

لطفا جهت مشاوره با شماره 09170063004 یا 09178913004 تماس بگیرید

اهمیت نما ساختمان

طراحی نمای ساختمان بسیار مهم است، زیرا وقتی مردم درباره یک ساختمان نظر می دهند،در مرحله اول این کار را با قضاوت در مورد نما انجام می دهند. با این حال، نما فقط یک چهره زیبا نیست ، بلکه یک عنصر حیاتی از یک ساختمان موفق است که زیبایی و عملکرد آن را تعیین می کند.طراحی و اجرای نمای ساختمان که حدود 20 درصد از هزینه کلی ساخت و ساز را تشکیل می دهد، یک عنصر بالقوه پرخطر در تحویل موفق ساختمان است.در ترکیب با سقف و سایر سیستم‌های محفظه ساختمان، یک رابط مهم برای موفقیت عملکرد کلی ساختمان است.

نما ساختمان به عنوان صفحه‌ی روبرویی که با محیط اطراف در ارتباط است، نقش بسیار مهمی در اولین انطباق افراد با ساختمان‌ها دارد. نمای زیبا و جذاب ساختمان‌ها، علاوه بر جلب توجه، احساس تعلق به فضاهای شهری را ایجاد می‌کند و در هویت بصری شهرها و مناطق مختلف نقش اساسی دارد. طراحی درست نما ساختمان به ارتقای کیفیت زندگی شهروندان و جلب گردشگران کمک می‌کند و به‌عنوان یکی از عوامل توسعه شهری مهم محسوب می‌شود.

 

انواع نماهای ساختمان


کلمه نما به عنوان بیرون یا تمام وجوه خارجی یک ساختمان تعریف می شود. این اصطلاح اغلب برای اشاره به نمای اصلی یا جلوی یک خانه استفاده می شود که در کنار سقف، یکی از مهمترین عناصر ساختمان است، زیرا به عنوان مانع اولیه در برابر عوامل جوی خارجی که می تواند به سلامت سازه آسیب برساند مانند باران، برف، باد، یخبندان، آفتاب و غیره عمل می کند در نتیجه انتخاب نوع نما که از این خطرات محافظت می کند و در عین حال به دستیابی به مصرف انرژی کمتر، کاهش هزینه های نگهداری و بهبود آسایش ساکنان کمک می کند، بسیار مهم است.


نمای ساختمان جدایی بین محیط های داخلی و خارجی را نیز فراهم می کند، اما همچنین لازم است سطوح نور قابل قبول و ارتباط بصری با خارج را به صورت نماهایی از خارج از ساختمان فراهم کند. نمای ساختمان همچنین بوم نقاشی را در اختیار مالک و معمار قرار می دهد که بر روی آن تصویری از کسب و کار، ایده آل ها یا چشم انداز مالک ایجاد کند.


در ادامه فهرستی از انواع مختلف نما یا دیوارهای خارجی مورد استفاده در معماری و همچنین ویژگی های هر یک از آنها را توضیح می دهیم باید توجه داشت که نوع متریال مصرفی و نوع آب و هوای منطقه باید با یکدیگر سازگاری داشته باشند به طور مثال استفاده از شیشه برای نمای ساختمانی در شهری کویری مانند یزد مناسب نمی باشد زیرا بین نمای ساختمان و نوع آب و هوا هیچگونه هماهنگی وجود ندارد .

 • نمای آجری

 • نمای سنگی

 • نمای چوبی

 • نمای سیمانی

 • نمای شیشه ای

 • نمای فلزی

 • نمای بتنی

 • نمای صخره ای

 • نمای سبز ساختمان

 • نمای کامپوزیت

 • نمای ترکیبی

 

مهم ترین اصول و نکات در روند طراحی نمای ساختمان

اقلیم منطقه در روند طراحی نما

توجه به اقلیم منطقه یکی از نکات بسیار مهم در روند طراحی نمای ساختمان می باشد. اقلیم منطقه بر روی سبک طراحی و انتخاب متریال تأثیر مستقیم می گذارد. به عنوان مثال برای مناطق سردسیر باید نمایی طراحی و اجرا شود که عایق مناسبی برای حرارت باشد. متریال مورد استفاده نیز باید در برابر تغییرات دمایی و یخبندان مقاومت لازم را داشته باشد. 

اهمیت منظر شهری در طراحی نما

نیازی به توضیحات زیاد نمی باشد که یکی از مهم ترین عوامل تأثیر گذار بر زیبایی منظرشهری، نمای ساختمان های شهر است. اهمیت این موضوع اینقدر زیاد است که شهرهای مهم مثل تهران، مشهد ، اصفهان  و… کمیته ای به نام کمیته نما در شهرداری ها تشکیل داده اند و بسیاری از مناطق شهر باید طبق ضوابط این کمیته های نما روند طراحی نمای ساختمان را طی کنند.

توجه به سلیقه کارفرما در طراحی نما

از اصول و ضوابط طراحی نما که بگذریم سلیقه کارفرما نیز اهمیت خیلی خیلی زیادی در روند طراحی نمای ساختمان دارد. خیلی از کارفرمایان دوست دارند که نمایی خاص و متفاوت را طبق سلیقه خودشان برای ساختمان اجرا کنند، طراحان نمای ساختمان در روند طراحی نما باید ضمن رعایت ضوابط و اصول اصلی طراحی نما (مثل کمیته نما در صورت نیاز)، سلیقه کارفرما را نیز وارد روند طراحی نما کنند.

توجه به هزینه های اجرایی در روند طراحی نما

یکی از مهم ترین و اساسی ترین قسمت های روند طراحی نمای ساختمان توجه به هزینه های اجرایی نما بعد از طراحی می باشد. شاید خیلی از افرادی که با روند اجرای نمای ساختمان آشنایی ندارند نتوانند یک طراحی بهینه و مناسب را از یک طراحی پر هزینه تشخیص دهند. به همین دلیل باید دقت بالایی در این زمینه داشت و طراحی نما را به افرادی سپرد که در کنار طراحی تخصصی تجربه اجرایی مناسبی نیز داشته باشند.

 

دقت در استفاده مناسب از رنگ در نما

و اما تناسب رنگ، موضوعی که یک نمای مطلوب و مناسب باید حتما این فاکتور را داشته باشد. رنگ در نما به گونه ای نیست که بعد از طراحی بخش های مختلف طراح بخواهد رنگ را به نما اضافه کند! بلکه باید در روند طراحی نمای ساختمان به این موضوع مهم توجه کامل را داشته باشد. اگر رنگ تناسب نداشته باشد در نما، حتی بهترین متریال ها با بهترین کیفیت ها هم نمی توانند جذابیت نما را به نمایش بگذارند. به لطف تکنولوژی و نرم افزاری های سه بعدی مثل تریدی مکس، امکان اضافه کردن رنگ در روند طراحی نمای ساختمان وجود دارد و می توان از آن در روند طراحی نما بهره گرفت.

تناسب و پیوستگی عناصر در روند طراحی نما

منظور از پیوستگی نما این است که فرم کلی نمای ساختمان در دید بصری به عنوان یک طرح کامل و یک بخش کامل دیده شود. یعنی به گونه ای نباشد که هر بخش از نما برای خود یک قسمت جداگانه محسوب شده و عملا پیوستگی نما را از بین ببرد.

حفظ زیبایی نما همراه با سادگی

منظور از سادگی این است که در روند طراحی نمای ساختمان از به کارگیری عناصر بسیار زیاد و ایجاد یک نمای شلوغ جلوگیری شود. استفاده از عناصر زیاد و شلوغ کاری در نما مطمئنا زیبایی و جذابیت نما را تحت تاثیر قرار می دهد. حفظ تعادل و سادگی یکی از راه های ایجاد نماهای جذاب و دوست داشتنی است که در اجرا نیز هزینه های زیادی را به کارفرما تحمیل نمی کند.

دقت در استفاده از متریال مناسب و پایدار

انتخاب درست و صحیح یک متریال مناسب به مراتب بسیار مهم تر و با اهمیت تر از روند طراحی نمای ساختمان است. به چه دلیل؟ به این دلیل که اگر شما یک متریال مناسب را انتخاب نکنید هرچقدر هم که طراح نمایی خاص و بی نظیر را برای شما طراحی کند، در نهایت بعد از مدتی پروژه با شکست روبرو خواهد شد. پس چه بهتر که قبل از شروع روند طراحی نمای ساختمان بهترین متریال طبق شرایط پروژه انتخاب شود و مورد استفاده قرار بگیرد.

توجه به ایده های طراحی نما : تلفیق و ترکیب متریال ها

توجه به ایده های جدید و خلاقانه نیز یکی از موضوع هایی می باشد که می تواند در روند طراحی نمای ساختمان بسیار کمک کننده برای طراح باشد. یکی از ایده هایی که در سال های اخیر توجه زیادی به آن شده است استفاده از متریال های ترکیبی در نمای ساختمان است. ترکیب متریال مختلف در کنار یک طراحی زیبا می تواند نمایی خاص و منحصر به فرد را ایجاد کند.

نورپردازی در زیبایی نما معجزه می کند

نورپردازی واقعا می تواند در زیبایی و جذابیت نمای ساختمان معجزه کند. مسلما نمای ساختمان در شب ها هم بسیار با اهمیت است و این نورپردازی است که می تواند توجه افراد را در شب به ساختمان جلب کند. در ضمن نورپردازی مناسب نما در زیبایی هر چه بیشتر منظر شهری نیز تأثیرگذار است. حتما توصیه می شود که از یک متخصص در نورپردازی نمای خود مشورت بگیرید یا حتی کلا نورپردازی نما را به یک متخصص نورپردازی بسپارید تا بتوانید بهترین نیتجه را کسب کنید.

رعایت شفافیت بصری در روند طراحی نما

شفافیت بصری نما یعنی وجود پنجره به اندازه کافی در نمای ساختمان. البته این موضوع تا حد زیادی به نقشه های معماری ساختمان بستگی دارد اما خب مسلما معمار عزیزی که نقشه های معماری را تهیه می کند به این موضوع توجه کافی دارد و باعث می شود که بعد بتواند نمایی جذاب و خاص را طراحی کند. به صورت کلی یک نمای صلب و خشن نمی تواند به اندازه کافی جذاب واقع شود.

توجه به اصل استفاده از عنصر شاخص در طراحی نما

یکی از روش های خاص تر کردن نمای ساختمان در نظر گرفتن یک عنصر شاخص در روند طراحی نمای ساختمان است. این بخش نسبت به بخش های دیگر برجسته تر و شاخص تر است. این باعث می شود که تعادل نما و توازن بخش های مختلف کمتر شود اما این عنصر شاخص است که بیشتر مورد توجه قرار می گیرد. این یک روش بسیار جذاب برای از بین بردن یکنواختی نمای ساختمان است.

استفاده از یک ریتم مشخص در روند طراحی نمای ساختمان

نمای زیبا و جذاب و از طرفی نمای متعادل نیاز به یک ریتم مشخص دارد. ریتم مشخص یعنی اینکه یک نظم و ترتیب خاصی در قسمت های مختلف نما (خطوط، احجام، صفحات و…) وجود داشته باشد. این نظم و ترتیب باعث می شود که بخش های مختلف نما از نظر بصری با هم همخوانی داشته باشند.

 

ضوابط طراحی نما

در روند ساخت یک بنا نیاز به دریافت مجوز از سازمان های مربوطه است. به همین دلیل، قبل از اجرای نما ابتدا باید شهرداری مجوز را بر اساس ضوابط مختلف تایید کند. برخی از ضوابط بر اساس منطقه جغرافیایی و شهر ارائه میشود؛ به عنوان مثال در بعضی از شهرها امکان اجرای نمای رومی وجود ندارد! این ضوابط در راستای بهبود بافت شهری و ایجاد تناسب و انسجام در ساختمان ها وضع میشود.

در حالت کلی ضوابط طراحی نما به سه گروه ایجابی، توصیه ای و سلبی تقسیم بندی میشوند. از جمله ضوابط نمای ساختمان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • استفاده از متریال و مصالح باکیفیت و مقاوم در برابر شرایط آب و هوایی و غیره
 • تناسب نما با ساختمان های مجاور
 • عدم استفاده از رنگ های غیرمتعارف
 • عدم استفاده از متریال شیشه ای و فلزی تیز و برنده در نمای طبقات همکف و اول
 • عدم اجرای طرح و شکل و مجسمه های نامناسب در نما
 • پوشاندن فاصله خالی بین دو ساختمان مجاور با مترثیال متناسب با نما

علاوه بر موارد فوق، در ضوابط طراحی نمای ساختمان تهران برخی توصیه ها نیز ارائه شده است که رعایت آنها الزامی نیست. به عنوان مثال، استفاده از معماری ایرانی در نما، استفاده از آجرهای بندکشی شده در نماهای آجری، استفاده از متریال قابل شستشو برای حفظ زیبایی شهر، استفاده از متریال متناسب با بافت شهر.

ضوابط طراحی نما ساختمان تهران در مناطق مختلف با هم تفاوت دارد. مجری نمای ساختمان باید قبل از طراحی نما تمام ضوابط را بررسی و بر همین اساس سبک، مدل و متریال را انتخاب کند. رعایت این ضوابط در ابتدای طراحی روند دریافت تاییدیه را با مشکل مواجه نخواهد کرد.

 

 

در استودیو معماری شیراز ملک، هنر و مهندسی به یکدیگر دست داده‌اند تا نماهای منحصر به فردی را برای ساختمان‌ها به وجود بیاوریم.

با ترکیب ذوق هنری و تخصص مهندسان ما، سعی کرده‌ایم تا نماهایی را طراحی کنیم که نه تنها جذابیت ظاهری داشته باشند بلکه با محیط اطراف هماهنگی کامل داشته باشند. از انتخاب مواد با کیفیت تا جزئیات فنی، هر کدام از پروژه‌های ما دارای امضایی خاص هستند.

اگر به دنبال یک تغییر در ظاهر ساختمانتان هستید یا به دنبال طراحی یک نمای منحصر به فرد برای پروژه جدیدتان هستید، ما آماده‌ایم تا با شما همکاری کنیم.

09170063004